КАЗУС:
Здравейте! Предстои ми покупка на имот. Част от средствата са лични част ще са помощ от родители. Възможно ло е при изповядването на сделката част от парите да са от моя сметка, а останалата от тази на родителите ми?
СДЕЛКАТА
При сключване на сделка за покупка на недвижим имот ще трябва да попълните декларация за произход на средствата. Това е Декларация по чл. 66, ал. 2 от ЗМИП. Тази декларация се заверява нотариално.
Средства може да сте получили например при:
- Плащане по трудов договор, договор за управление и други договорни плащания;
- Наследство, дарение;
- Свободна практика;
- Наем, лихви, дивиденти;
- Продажба на недвижими имоти;
- Продажба на акции или продажба на търговско предприятие;
- Други
Вижте още в следната статия за конкретен имотен казус: https://imot.goddess.bg/5417/
ПО ВАШИЯ ИМОТЕН КАЗУС
►При покупка на недвижим имот цената на имота се заплаща от купувача. Купувача е лицето, което се записва в нотариалния акт.
Плащането винаги се удостоверява с документ – банково извлечение, копие от което се предоставя на нотариуса извършил сделката.
Следователно, парите които следва да постъпят по банковата сметка на продавача трябва да дойдат от банковата сметка на купувача.
►В крайна сметка нотариуса се интересува дали продавача е получил пълната продажна цена, за което освен банковото извлечение е нужно и фактическо потвърждение от продавача. Той трябва лично да се върне в кантората на нотариуса с банковото извлечение и да потвърди устно, че е получил парите си.
►Не е редно при изповядването на сделката част от парите да са от ваша сметка, а останалата част от тази на родителите ви, или представете си например, от сметка на някой приятел.
КАКВО СЕ ПРАВИ
►Нека вашите родители своевременно прехвърлят техните пари по вашата сметка. Това става бързо когато от една сметка се нареждат пари към друга банкова сметка.
►Проверете дали и какви такси се удържат от транзакцията когато вашата сметка и сметката на родителите ви са в различни банки.
►Проверете дали е нужно предварително да заявите транзакцията с цел спестяване на банкови комисионни и разходи.►Проверете същото дори ако вашата сметка и сметките на родителите ви са в една и съща банка!
ДЕКЛАРИРАНЕ НА СРЕДСТВА
В декларацията, която ще трябва да попълните ( при нотариуса, а родителите ви в банката, когато прехвърлят към вас) запишете откъде имате пари:
- Плащане по трудов договор, договор за управление и други договорни плащания;
- Наследство, дарение;
- Свободна практика;
- Наем, лихви, дивиденти;
- Продажба на недвижими имоти;
- Продажба на акции или продажба на търговско предприятие;
- Други
За вашия конкретен случай едната част е от средства дарени от родителите (ще имате банково извлечение, което може да се наложи да представите така че го носете с вас), а другата част е лични средства (например работна заплата).
Оставете коментар