Във върховете на икономическата промяна, преходът към зелена икономика изисква внимателен анализ на микроикономическите процеси, които влияят върху индустриите и потребителите. Едно от ключовите понятия в този контекст е еластичността на търсенето и предлагането.

Еластичност на търсенето и предлагането

В условията на преход, еластичността на търсенето за зелени продукти и услуги става критична – еластичността на търсенето за зелени продукти и услуги става изключително важна или съществена. При еластично търсене потребителите реагират значително на промените в цената на зелените продукти. Такава реакция може да бъде стимулирана от подходящи икономически инструменти, като данъци и субсидии, които насърчават устойчивото потребление. В случай на еластично търсене, инвестициите в нови технологии и иновации могат да допринесат за създаването на конкурентоспособни зелени продукти.

От друга страна, ако търсенето е нееластично, това означава, че потребителите реагират по-малко на промени в цената. В този случай са нужни по-агресивни икономически политики, за да се насърчи преходът, като например въвеждането на строги стандарти за емисии и регулации.

Какво се има предвид под нееластично търсене: Нееластично търсене – промените в цената предизвикват относително по-малки промени в търсеното количество. Еластично търсене имаме когато коеф. на еластичност е: < 1 (1)

Промени в предлагането

Промени в предлагането на зелени стоки и услуги също са ключови в микроикономически план. Факторите за отместване включват цените на производствените фактори, цените на свързаните продукти, очакваните бъдещи цени, броя на производителите, наличната технология на производство и промени в данъците и субсидиите.

Преходът към зелена икономика може да наложи увеличение на разходите за нови, устойчиви технологии и производствени практики, което да повлияе на цената на зелените продукти. От друга страна, иновациите и развитието на нови технологии могат да допринесат за понижаване на разходите в бъдеще.

Равоновесие

Ако говорим за равновесното количество в контекста на зелената енергия, то това е количеството на зелените продукти и услуги, което се продава и купува при равновесната цена или иначе казано:  моментът, когато производителите са готови да предоставят определено количество зелени продукти, а потребителите са готови да ги закупят, като търсенето и предлагането се балансират.

Концепцията за равновесието е  концепция съгласувана с идеята за „невидимата ръка(2), която тласка пазара към оптимален резултат и се отразява в еластичността на търсенето и предлагането. Ако търсенето на зелени продукти е еластично, пазарът може по-лесно да се придвижва към равновесие при изменения в цената. В този случай, невидимата ръка се проявява като сила, насърчаваща процеса на адаптация.

Равновесието е не само средство за определяне на цена и количество, но и механизъм, който подпомага ефективното функциониране на пазара. Този процес е динамичен и се приспособява към промените в икономическата среда, като същевременно допринася за устойчивото развитие и прехода към зелената икономика.

Микроикономическите аспекти на прехода към зелена икономика трябва да бъдат релевантни с разбирането на еластичността на търсенето и предлагането, както и въздействието на фактори за отместване в предлагането. Това е от съществено значение за постигането на устойчив растеж и успешен преход към по-зелена икономика. Микроикономическата перспектива подчертава необходимостта от балансиран и комплексен подход към икономическите политики, насочени към постигане на устойчив икономически модел.

От съществено значение са изискванията на различните Европейски регламенти свързани със зелена енергия и употреба на най-различни химически и други вещества в икономическия свят и живот на хората. Например, в Европейската агенция за безопасност и здраве (3) има изключително много информация и насоки съгласно REACH, където се събират постоянно данни относно рисковете за здравето и безопасността , свързани с използването на химикали.

Ако говорим за България, интересна е Стратегическата визия за развитие на електроенергийния сектор на Република България за периода от 2023 – 2053 година.(4)

(1) Из лекция доц. д-р Милен Митев Велушев, Софийски университет „Свети Климент Охридски“

(2) An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, „Богатството на народите“, Адам Смит

(3) REACH — Регламент относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали

(4) Стратегическата визия за развитие на електроенергийния сектор на Република България – 23-53г.